TRZYDZIESTA PIERWSZA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

 

3 LISTOPADA 2024

                                                     

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

1. Liturgia słowa mówi o najważniejszym przykazaniu: Pan Jezus przypomina uczonemu w Prawie znane formuły, ale łączy przykazanie miłości Boga i bliźniego, wskazując, że najważniejsze jest jego codzienne wypełnianie.

 

2. Wczoraj rozpoczęliśmy nabożeństwa wypominkowe: każdego wieczoru w listopadzie o godz. 17.30 modlimy się za zmarłych, których wypisaliśmy na kartach wypominkowych. Towarzyszyć temu będzie odmawianie Różańca za zmarłych. Bezpośrednio po wypominkach będzie Msza św. składkowa za zmarłych.

 

3. Od 1 do 8 listopada, każdorazowo odwiedzając cmentarz i odmawiając modlitwę za zmarłych, możemy uzyskać dla nich odpust zupełny, czyli darowanie kary za grzechy odpuszczone co do winy. Trzeba ponadto być w stanie łaski uświęcającej, przyjąć sakramentalną Komunię Świętą, posiadać brak jakiegokolwiek przywiązania do grzechu oraz pomodlić się w intencjach papieskich. Nie zaniedbujmy tej pobożnej praktyki – dzięki niej możemy pomóc tym wszystkim, którzy nas poprzedzili w drodze do Domu Ojca.

 

4.  Dziś gościmy w naszej parafii czcicieli Najświętszego Sakramentu, którzy powiedzą nam o Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu, która będzie dla miasta Suwałk w par. św. Aleksandra.

 

5.  Po piątym listopada rozpoczniemy malowanie kościoła na biało. Po wymalowaniu kościoła będą na ścianach (wykonane freski ale to w późniejszym czasie). Dlatego będą ze ścian zdjęte wszystkie obrazy a fragmenty z cegły okna i inne eksponaty, których nie będzie można wynieść, będą zabezpieczone folią. Ławki też będą przykryte, tylko niektóre będą w użytkowaniu w ciągu tygodnia. Te utrudnienia będą trwały do trzech tygodni. Co do odprawiania mszy św. w niedziele i dni powszednie to się nic nie zmieni. Całość malowania wraz z potrzebnymi farbami wyniesie 75 000,00 zł. Liczę na wasze wsparcie finansowe przewidzianych prac. Zwłaszcza, że parafia musi dalej funkcjonować na bieżąco.

 

6.  W przyszłą niedzielę po każdej Mszy św. będzie można ofiarami do puszek wesprzeć Kościół prześladowany na świecie.

 

 

Sprawy kancelaryjne:

 

a) nie może być rodzicem chrzestnym osobą żyjąca z w związku niesakramentalnym, czy uczeń, który co prawda przyjął sakrament bierzmowania, ale nie uczestniczy w katechizacji w szkole średniej. To jest konsekwencja wyborów, które się dokonało. Wolność to odpowiedzialność i ponoszenia konsekwencji swoich wyborów.

 

b) co się tyczy ślubów, to, on jest w kościele sakramentem, a sakramentowi towarzyszy określona przepisami liturgia i pieśni liturgiczne. Nie można w liturgii wprowadzać pieśni czy teksty nieliturgiczne. Można to uczynić w domu weselnym. Również jeżeli chodzi o dekorację kościoła to nie może ona utrudniać akcji liturgicznej chociażby blokowania wyjść z ławek do komunii dla uczestników Mszy św. Bukiety kwiatów przy ołtarzu głównym nie powinny wystawać ponad ołtarz. Zabrania się też używania przed kościołem sztucznego konfetti, bo potem jest trudność z jego sprzątnięciem.